Zdrowie w Turcji

Woda pitna
Woda wodociągowa jest zdatna do umycia zębów, jednak do picia zaleca się wodę mineralną, którą można nabyć w każdym barze hotelowym bądź sklepie.

Opieka medyczna w Turcji
W większych miejscowościach jest możliwość uzyskania opieki lekarskiej. W niektórych rejonach wiejskich nie jest to możliwe. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 30 do 55 USD. Cena wizyty u lekarza specjalisty jest znacznie wyższa. Jednodniowy pobyt w szpitalu prywatnym kosztuje od 100 do 500 USD (w szpitalu państwowym od 25 do 50 USD). Oczywiście cena wycieczki/wczasów zawiera ubezpieczenie od Kosztów Leczenia i płatnościami za usługi lekarskie nie musimy się martwić .

Standard szpitali prywatnych jest stosunkowo dobry, zbliżony do przeciętnego poziomu zachodnioeuropejskiego. Wszystkie szpitalne zabiegi i lekarstwa opłacane są dodatkowo. Standard szpitali państwowych w większości kształtuje się znacznie poniżej poziomu polskich instytucji zdrowotnych. Warunki higieniczne są złe. Pacjenci przebywający w niektórych szpitalach tego rodzaju muszą sobie sami zapewnić wyżywienie.

Higiena
Zaleca się ostrożność w spożywaniu wody niewiadomego pochodzenia.

Szczepienia

WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A - szczepienie zalecane
WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B  - szczepienie zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
ŻG - Żółta gorączka  - szczepienie niekonieczne
BTP - błonnica, tężec, polio  - szczepienie zalecane
DB - dur brzuszny  - szczepienie zalecane
W - wścieklizna  - szczepienie zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
JZM - japońskie zapalenie mózgu  - szczepienie niekonieczne
MK - szczepionka meningo-kokowa (a+c)  - szczepienie niekonieczne

 

« Wróć

Podobnie jak w innych krajach arabskich i w Turcji najbardziej charakterystycznym miejscem dokonywania handlu pozostaje bazar. Pomimo wielu obaw, warto się tam wybrać...

Czytaj więcej »

Standard szpitali prywatnych jest stosunkowo dobry, zbliżony do przeciętnego poziomu zachodnioeuropejskiego. Standard szpitali państwowych w większości kształtuje się znacznie poniżej poziomu polskich instytucji zdrowotnych..

Czytaj więcej »